MŪSU STĀSTS

Lielbātas dabīgais dzidravots ir lielākais Latvijā un viens no retajiem dzidravotiem Ziemeļeiropā, kas zemes virspusē no tās dzīlēm iznes bioloģiski aktīvu un pareizi strukturētu ūdeni. Lielbātas avots savu tecējumu uzsāk rietumos un, virzoties uz austrumiem, plūst pretī saulei, enerģijai un jaunai dienai, tāpēc avots jau izsenis tiek uzskatīts par maģisku, dziedniecisku un pat svētu.

Lielbātas avota stāsts ir sens un tikpat spēcīgs kā zeme, no kuras dzīlēm tas plūst. Bāta – Vaiņodes ciema daļa un avota atrašanās vieta – vēstures liecībās pirmo reizi minēta 1253. gadā Livonijas ordeņa un Kurzemes bīskapijas līgumā par Kurzemes sadalīšanu. Kopš 1822. gada netālu no avota slejas vēsturiskā Vaiņodes jeb Lielbātas muiža, ko uzcēla baronu Ostenzakenu (fon der Osten-Sacken) dzimta. Bāta muižas celtniecībai netika izvēlēta nejauši – Oztenzakenu dzimta to izvēlējās dabiski tīrās un dziednieciskās vides un ievērojamā dzidravota dēļ, kas atradās muižas tuvumā.

Barona ģimene spēcinošo avota ūdeni dzēra tieši no avota, avotā arī peldējās, un nebija ilgi jāgaida, kad apkārtnē izplatījās runas, ka tieši avota ūdens vairo baroneses skaistumu un uzlabo barona labsajūtu un veselības stāvokli. Ūdens spēcinošās, attīrošās un dziednieciskās īpašības bija tās kvalitātes, kādēļ arī apkārtnes iedzīvotāji regulāri apmeklēja avotu, lai caur avota ūdeni uzņemtu dabas spēku.

1923.gadā barons Ostenzakenu dzimta muižu dāvināja Latvijas valstij, un tajā izveidots rekreācijas centrs “Saulkalne” – vieta, kur ikviens skaistā un mierpilnā vidē varēja atgūt spēkus, baudot dabas enerģiju visdažādākajos veidos, tostarp dzidravota Lielbāta sniegtās iespējas.

Kopš 2000. gada Lielbātas muižas teritorija ir privātīpašums un 2012. gadā tika uzsākta avota ūdens ražošana pudelēs.  Avots atrodas neapbūvētā teritorijā, kurā netiek veikta nekāda rūpnieciska vai cita veida darbība. Tā ir ekoloģiski tīra vide, un tās saglabāšanu avota īpašnieki uzskata par vienu no galvenajām prioritātēm.

Lielbātas dzidravots laipni gaida ikvienu dabas cienītāju. Avota apmeklētājiem ir iespēja nesteidzīgi pastaigāties avota apkārtnē, ieklausoties dabas skaņās, baudīt mierīgu atpūtu lapenē, aplūkot vienu no augstākajiem mākslīgi veidotajiem Latvijas ūdenskritumiem, un, protams, pašiem smelt spēcinošo ūdeni tieši no avota. Avota ūdens plūst no dabīgiem pazemes baseiniem ar jaudu līdz 40 litriem sekundē – tas ir dabas spēks, ko jāredz un jāsajūt sevī!